ATRAKCJE OKOLICY


Mierzeja Wiślana dzięki swoim walorom przyrodniczym i kulturowym jest miejscem gdzie można ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas.
Do niewątpliwych atutów tutejszej okolicy należy szeroka piaszczysta plaża, pozwalająca cieszyć się latem i morzem. Po wzmożonej aktywności morskiej zapełnia się bursztynami a niekiedy również innymi ciekawymi znaleziskami wyrzuconymi przez fale.

Relaks na sztutowskiej plaży urozmaicają liczne atrakcje, m. in.:
– knajpki z przekąskami i piciem
– boiska do piłki plażowej i siatkówki
– zjeżdżalnie wodne dla dzieci
– wypożyczalnia leżaków
Nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy wodni.

Ze Sztutowa na plażę prowadzi kilka dróg przez las oraz główna droga asfaltowa z chodnikiem. Przy plaży znajduje się obszerny parking samochodowy. Można tam również dotrzeć meleksami kursującymi regularnie z miejscowości.
Plaże od miejscowości na mierzei oddziela pas lasu, wchodzącego w skład Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Na urozmaiconym terenie wydmowym porośniętym przez nadmorski bór sosnowy poprowadzonych jest wiele ścieżek i przecinek, na których wytyczone są szlaki piesze, rowerowe i konne.
Miłośnicy przejażdżek konnych mają w naszej miejscowości do dyspozycji dwie stadniny.

W pasie lasu między Sztutowem i Kątami Rybackimi znajduję się również unikatowy Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej. Został on utworzony w 1957 r. na powierzchni 10,8 ha w celu ochrony miejsc lęgowych tych ptaków. Znajduje się w części Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z największych w Europie. Ptaki te mają tu znakomite warunki bytowania.

Poza piękną przyrodą na turystów czekają również ciekawe miejsca do odkrycia oraz atrakcje kulturalne i sportowe

– Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.
Muzeum prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy miejscowej rodziny Schmidtów oraz barkas – jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. XX wieku.

– Zalew Wiślany i Wisła Królewiecka
Bliskość Zalewu Wiślanego oraz rzeki Wisły Królewieckiej przepływającej przez Sztutowo daje doskonałe możliwości do uprawiania sportów wodnych czy też wędkarstwa. W Sztutowie znajduje się przystań Marina Baltica oferująca wynajem kajaków, łodzi wiosłowych i motorowych.
Po zalewie pływają również statki wycieczkowe z Krynicy Morskiej do Fromborka i Tolmicka.

Ponadto niewątpliwie ciekawymi atrakcjami dla dzieci w okolicy będą:
Park linowy w Stegnie
Mini zoo w Jantarze
Stadniny konne w Sztutowie
Kolejka wąskotorowa (pętla w Sztutowie)

W samym Sztutowie znajdują się punkty gastronomiczne, cukiernia, piekarnia, sklepy spożywcze. Do dyspozycji turystów jest też kilka terenów rekreacyjnych z boiskami i placami zabaw.

Na obrzeżach miejscowości znajduje się również muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stuthof. Można je bezpłatnie zwiedzać.

W dalszej okolicy godne polecenia są:
Malbork (40 km), dawna stolica krzyżacka ze wspaniałym średniowiecznym zamkiem, gdzie można poczuć powiew historii. Jest on jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie oraz największy pod względem powierzchni na świecie.
Frombork – miejscowość położona po drugiej stronie Zalewu Wiślanego, znana jako miejsce życia i twórczości Mikołaja Kopernika. Można tam dopłynąć statkiem wycieczkowym z Krynicy Morskiej.
Trójmiasto (do centrum Gdańska 50 km) oferujące wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych.

Jeszcze więcej odkryjesz na miejscu! Zapraszamy!

rezerwacja